Pievienots

5 padomi par skrūvēm un darbu ar urbjmašīnu

skruves.lv

Būvniecības nozarē ir labi zināms, ka, strādājot ar koku, ķieģeļiem, ģipškartonu vai betonu, veids, kā savienosiet divus materiāla gabalus kopā, būs atšķirīgs. Materiāliem, piemēram, kokam, ir dažāds blīvums, kas jāņem vērā veicot urbumu. Mīkstāks materiāls būs viegli urbjams, taču skrūve var izkrist, ja nebūsiet uzmanīgi. Lai gan tas ir tik vienkāršs uzdevums, ir pārsteidzoši, cik daudz lietu var noiet greizi, kad skrūvējiet skrūves.

Romieši bija pirmie, kas izmantoja skrūves stiprināšanai. To izmantošana drīz vien izzuda, iespējams, tāpēc, ka katru skrūvi izgatavoja ar rokām, veidojot rievas. Šodien šādi izgatavota skrūve maksātu aptuveni 50 eiro. Katrā ziņā, kad romieši nolēma, ka skrūves ir pārāk dārgas, to izmantošana nebija aktuāla un tika pārtraukta līdz laikam, kad troni ieņēma karaliene Elizabete. Skrūves, kas joprojām bija dārgas, izmantoja turīgie, bet visi pārējie izmantoja naglas.

Apskatīsim 5 padomus, kas noderēs ikvienam!

1. Pārliecinieties, ka izurbtais caurums ir atbilstošs skrūves izmēram

Urbim jābūt tādā pašā izmērā, kā skrūves kātam, neņemot vērā vītnes. Lai to izdarītu, vienkārši novietojiet skrūvi blakus urbim. Ja tie ir vienāda izmēra, tad viss ir kārtībā. Ja urbis ir tādā pašā izmērā kā skrūve ar vītni, tad Jūs variet izveidot pārāk lielu caurumu. Uz katra skrūvju un uzgaļu iepakojuma ir iespējams atrast arī izmēru marķējumu. Ja caurums ir pārāk mazs, skrūve neieurbsies, un vienkārši griezīsies uz vietas, ja tas ir pārāk liels, skrūve būs vaļīga un var izkrist.

2. Nelietojiet pārāk lielu spēku, strādājot ar skrūvmašīnu/urbjmašīnu

Lai izvairītos no skrūvju apraušanas, neizmantojiet pārāk lielu spiedienu, izmantojot skrūvmašīnu/urbjmašīnu. Ļaujiet vienkārši instrumentam veikt savu darbu. To var izdarīt, izmantojot skrūvei piemērota izmēra urbi un pārliecinoties, ka skrūve ir pareizi ievietota caurumā, pirms mēģiniet to pagriezt. Ja skrūve noslīd, to bieži vien var izņemt, izmantojot knaibles vai skrūvju izvilcēju.

Urbšana cietos materiālos, piemēram, tēraudā vai akmenī, ir grūts darbs urbjmašīnai. Tā ir īpaši neaizsargāta pret pārkaršanu, ja urbis ir strups vai, ja tiek izdarīts pārāk liels spiediens. Profesionāls veids, kā to novērst, ir izmantot griešanas eļļu, lai to atdzesētu. Labi darbojas arī urbšana 10 līdz 15 sekunžu posmos, starp tiem ļaujot urbjmašīnai atdzist.

3. Kā atskrūvēt sarūsējušas skrūves?

Atkarībā no rūsas pakāpes ir vairāki veidi, kā atskrūvēt sarūsējušās metāla skrūves. Ja skrūve ir tikai viegli sarūsējusi, to var atskrūvēt ar standarta skrūvgriezi. Tomēr, ja rūsas ir daudz, skrūves atskrūvēšanai, iespējams, būs jāizmanto urbjmašīna vai triecienurbjmašīna. Pirms skrūves atskrūvēšanas variet arī mēģināt uz dažām stundām to apsmidzināt ar rūsas noņemšanas šķīdumu, piemēram, WD-40. Ja tomēr nekas no šī neizdodas, skrūves atskrūvēšanai var nākties izmantot zāģi vai citu griezējinstrumentu.

4. Izņemot skrūves, vienmēr izņemiet tās pa vienai, lai nezaudētu secību kādā katra skrūve atrodas

Ja izņemiet vienlaicīgi daudz skrūvju, var būt noderīgi tās ievietot mazā kastītē, lai tās nepazustu. Esiet uzmanīgi, lai skrūves nepārlūstu, pielietojot pārāk lielu spēku – ja tās ir iestrēgušas, mēģiniet tās viegli griezt uz priekšu un atpakaļ, līdz tās atbrīvojas. Ievietojot skrūves atpakaļ, pārliecinieties, ka tās ir cieši piestiprinātas. Ja neesat pārliecināts, cik cieši tās jānostiprina, sāciet ar roku un pēc tam ar skrūvgriezi.

5. Kā urbt ķieģeļu sienā?

1. Nosakiet, kādā sienā vēlaties urbt

Pirms sāksiet urbšanu sienā, Jums ir jāzina, kādā sienā urbjiet. Tas būs atkarīgs no mājas, kurā dzīvojiet, tipa un vecuma. Ārējās sienas parasti ir ķieģeļu vai bloku sienas. Iekšējās sienas var būt ķieģeļu, koka vai cita veida. Piesitot sienai, Jūs varēsiet saprast, kurā sienā urbjiet. Ja seciniet, ka tā ir ķieģeļu siena, tad seko šādi soļi.

2. Pārbaudiet, vai sienā nav vadu un cauruļu

Vienmēr ir labi pārbaudīt, kas slēpjas aiz apmetuma, pirms sākat urbšanu. Izmantojiet detektoru, lai noteiktu cauruļu un elektrības vadu klātbūtni. Ja esiet labi iepazinies ar savu māju, t. i., esiet to remontējis vai Jūsu elektriķis nesen ir veicis elektroinstalācijas pārbūvi, un ziniet, kur atrodas vadi un caurules, šo soli var izlaist. Tomēr, lai būtu drošs, vienmēr ir labāk pārbaudīt ar detektoru vietas, kurās vēlaties veikt urbšanu.

3. Atzīmējiet urbšanas punktu uz sienas

Ar zīmuli atzīmējiet urbšanas vietu. Iespējams, pirms urbšanas sākšanas sienā iespiediet urbi, lai radītu iespiedumu.

4. Urbšana

Urbjot ķieģeļos, turiet urbi taisni un horizontāli – dažiem urbjiem ir iebūvēti līmeņrāži. Sāciet lēni urbt, ar spēku spiežot urbi pret sienu. Lai pārliecinātos, ka esiet izurbis pietiekami dziļi, variet izmērīt urbi pret kādu priekšmetu. Ķieģeļu putekļi var atstāt traipus uz sienas vai grīdas un tos ir grūti notīrīt, tāpēc apsveriet iespēju tos notīrīt uzreiz. Kad esiet izurbis caurumu, noņemiet putekļus no cauruma (vislabāk ar putekļu sūcēju). Ieskrūvējiet skrūvi caurumā.