Pievienots

Nerūsējošā tērauda vai cinkotas skrūves būvniecībai ārā?

skruves.lv

Plānojot kādu āra projektu, Jūs, iespējams, nemaz neaizdomājaties vai izmantot nerūsējošā tērauda vai cinkotas skrūves. Tomēr patiesībā tas ir ļoti svarīgs lēmums, kas jāapsver, pirms iegādājieties materiālus, lai sāktu darbu.

Cinkotas skrūves bieži vien ir pirmā izvēle, jo tās ir lētākas, nekā nerūsējošā tērauda skrūves. Tomēr cena nav vienīgais faktors. Apskatīsim dažus citus aspektus, pirms tiek veikta izvēle.

Kāda ir atšķirība?

Kāda ir atšķirība starp šiem diviem stiprinājumu veidiem? Cinkotas skrūves būtībā ir tērauds ar cinka pārklājumu. Cinks ir ārkārtīgi labs pārklājums, taču to ir iespējams nolietot, taču tērauds var ātri sākt rūsēt, tiklīdz tas ir pakļauts laika apstākļu iedarbībai. Turpretī nerūsējošais tērauds nepakļaujas tikai uz pārklājumu, jo tas ir sakausējums, kurā ir ievērojams daudzums hroma. Šī izturīgā metāla elementa klātbūtne uzlabo tērauda izturību un piešķir tam pretrūsas noturības īpašības. Svarīgākais ir tas, ka nerūsējošais tērauds savu nosaukumu ir ieguvis tāpēc, ka pēc ķīmiskā sastāva tas ir tieši tāds – pilnībā nerūsējošs visā tā garumā. No šī materiāla izgatavota skrūve ir nerūsējoša no galviņas līdz pat smailei. Šī atšķirība ir svarīgākais faktors, lai izdarītu izvēli starp abiem veidiem, taču tas nav vienīgais faktors.

Noturība pret rūsu

Cinkota skrūve sākumā šķiet ļoti noturīga, tāpat kā nerūsējošais tērauds. Tomēr, zem šī plānā, izturīgā cinka slāņa slēpjas parasts tērauds, kas ir ļoti uzņēmīgs pret rūsu un koroziju. Viss ir labi, līdz cinka pārklājums nav kaut kādā veidā nolietojies. Tomēr laika gaitā šis pārklājums var nolietoties, pat ja tas ir tikai vienā nelielā vietā, un visa skrūve tiks pakļauta ārējās vides iedarbībai.

Nerūsējošā tērauda ķīmiskais sastāvs, kas tam piešķir spēju pretoties rūsai un korozijai, nodrošina arī noturību un cietību, ar kuru cinkots tērauds nevar sacensties. Nerūsējošā tērauda skrūvēm ir neticami augsta stiepes izturība. Tāpēc, kad runa ir par izturību, nerūsējošais tērauds vienmēr ir pārāks. Tomēr Jūsu konkrētajam projektam ne vienmēr ir nepieciešama tik augsta stiepes izturība, un cinkotās skrūves ir pilnīgi izturīgas pret rūsu, ja vien to pārklājums nav bojāts. Tāpēc Jūs variet izvēlēties cinkotās skrūves, lai samazinātu izmaksas vai tāpēc, ka to izskats ir piemērotāks.

Izskats

Cinkotām skrūvēm ir rūpniecisks izskats, savukārt nerūsējošais tērauds ir izteiktāks un izsmalcinātāks. Kuru no abiem izvēlēsieties, ir atkarīgs no Jūsu vēlmēm, kā arī no tā, kāds ir Jūsu būvējamās ēkas plānotais izskats.

Tātad cinkots tērauds uzvar cenas ziņā, bet nerūsējošais tērauds – izturības un aizsardzības pret rūsu. Izskata ziņā tie ir diezgan līdzvērtīgi. Jums būtu jāizlemj, kurš no šiem faktoriem Jums ir svarīgāks. Ja izvēlieties ietaupīt, cerams, ka esiet uzmanīgi izturējies pret cinka stiprinājumiem un būvējiet tur, kur mitruma un korozīvo vielu iedarbība nebūs tik liela problēma. Nerūsējošais tērauds noteikti ir drošāks variants, ja vien esiet gatavs tērēt nedaudz vairāk. Viss atkarīgs no Jūsu projekta specifikas.

Nerūsējošu skrūvju krāsošana

Ja uz savas jahtas vai cita peldlīdzekļa esiet izmantojis nerūsējošā tērauda skrūves, Jūs droši vien domājiet, vai tās ir ieteicams krāsot vai nē. Un, ja jā, kādi piesardzības pasākumi būtu jāveic?

Vai ir iespējams krāsot nerūsējošo tēraudu?

Jā, nerūsējošo tēraudu var krāsot. Tomēr vislabāk ir no tā izvairīties. Ja nolemjiet krāsot, pārliecinieties, ka to dariet pareizi, lai saglabātu nerūsējošā tērauda ilgmūžību. Nerūsējošam tēraudam sastāvā ir hroms, kas to aizsargā pret koroziju. Hromam ir nepieciešams skābeklis, lai tas varētu atjaunoties, tāpēc ir svarīgi, lai, krāsojot, tērauds joprojām varētu “elpot”.

Kā pareizi krāsot nerūsējošo tēraudu?

Nerūsējošā tērauda virsma jāsagatavo, izmantojot abrazīvo strūklu (smilšstrūklošana, dažkārt saukta arī par abrazīvo strūklu, ir darbība, kad ar lielu spiedienu pret virsmu piespiedu kārtā virza abrazīva materiāla plūsmu, lai izlīdzinātu virsmu un novērstu virsmas piesārņojumu), pēc tam rūpīgi to notīra, lai noņemtu visus putekļus, eļļu vai taukus. Pēc tam jāizmanto epoksīda sveķi un gruntskrāsa, kas paredzēta tieši nerūsējošajam tēraudam. Pārliecinieties, ka uz nerūsējošo tēraudu tiek uzklāta pareizā kombinācija atkarībā no tā, kādai iedarbībai tiks pakļauts nerūsējošais tērauds.

Tas ir ārkārtīgi sarežģīts process, kas, ja netiks veikts pareizi, saīsinās Jūsu nerūsējošā tērauda kalpošanas laiku. Ja neesiet gatavs nodrošināt, ka krāsošana tiek veikta pareizi, vislabāk būtu izvairīties no krāsošanas vispār.