Pievienots

Viss, kas jāzina par skrūvēm

skruves.lv

Skrūves ir stiprinājumu veids, kas darbojas, ar spirālveida vītni un savieno kopā divus materiālus. Ir daudz dažādu skrūvju veidu, un katra no tām ir paredzēta konkrētam mērķim. Visizplatītākais veids ir kokskrūve, ko izmanto divu koka gabalu savienošanai.

Kā darbojas skrūves?

Vienkāršāk sakot, skrūves pārvērš griezes momentu lineārā spēkā, iedzenot skrūves galu materiālā un radot efektīvu mehānisku fiksāciju. Skrūves ir spēcīgas un, salīdzinot ar naglu stiprumu, tām ir lielāks spēks, un tās ir arī izdevīgas, jo parasti ir viegli izņemamas.

Skrūvēm ir četras galvenās daļas – galviņa, kāts, vītne un gals. Galviņai parasti ir spraugas, lai tā atbilstu attiecīgajam skrūvgrieža veidam. Kāts savieno galviņu un vītni, un smaile ir skrūves gals, kas, pielietojot spēku, tiek iespiests materiālā. Kad smaile ir iegājusi materiālā, vītne ir veidota tā, lai pieķertos pamatnei un virzītu skrūvi dziļāk caurumā.

Skrūves galviņas forma

Pastāv dažādi galviņu veidi, kas paredzēti dažādiem lietojumiem. Dažas no populārākajām ir šādas:

Plakanā galva: Plakanās galviņas galvenokārt ir iedziļinātas. Šīs skrūves ir paredzētas, lai pēc tās uzstādīšanas skrūve ir pilnībā paslēpta. Tās visbiežāk tiek izmantotas koka materiālam, bet plakanās galviņas skrūves ir pazīstamas ar savu izturību. Tomēr tās var būt grūti izņemt.

Ovālā galviņa: Ovālās galviņas ar plakano galviņu kombinācija. Galviņa ir nedaudz noapaļota, un tās apakšējā daļa ir iedziļināta.

Pusapaļa galviņa: Pusapaļas galviņas skrūves ir nedaudz noapaļotas ar īsām vertikālām malām, kas nodrošina relatīvi zemu profilu, kad tās ir ieurbtas virsmā.

Ķīļveida galviņa: Ķīļveida galviņām ir noapaļota augšdaļa ar lielu, plakanu apakšējo daļu, kas nodrošina īpaši zemu profilu un paliek virs virsmas līnijas.

Apaļā galviņa: Apaļās galviņas ir augstas, kupolveidīgas galviņas. Lai gan šis dizains kļūst arvien retāk sastopams, apaļās galviņas ir vēl viena alternatīva noapaļota izskata radīšanai.

Sešstūra galviņa: Sešstūra galviņas ir paredzētas lielākam griezes momentam, un parasti skrūves uzstādīšanai nepieciešama sešstūra atslēga vai uzmava. Lai virzītu šīs formas galviņu, pielietojiet spēku pret skrūves galviņas ārpusi.

Muciņas galviņa: Muciņas galviņas vai vienkārši sauktas par “muciņgalviņas skrūvēm” izmanto mašīnu detaļās, un tās ir īpaši izplatītas noņemamiem paneļiem un detaļām.

Pogas galviņas: Pogas galviņām ir vidēja kupola profils ar plašāku nesošo virsmu, un tām ir pabeigts izskats, tāpēc tās ir ideāla izvēle, ja ir nepieciešams glīts izskats. Tās ir paredzētas vieglai stiprināšanai, taču tām trūkst stipruma, kas piemīt standarta skrūvēm.Kādi ir dažādi skrūvju veidi?

Daudzām skrūvēm ir rievotas galviņas, kas ļauj vieglāk piekļūt skrūvgriežiem. Tomēr ir pieejams plašs dažādu veidu skrūvju klāsts, un katra no tām ir vislabāk piemērota dažādiem mērķiem, vidēm un lietojumiem. Turklāt skrūves var iedalīt pēc galviņas tipa, piedziņas tipa, garuma, diametra un materiāla vai apdares. Neraugoties uz to, skrūves galvenokārt atšķiras pēc to vītnes tipa un galvas formas.

Daži no visbiežāk sastopamākajiem skrūvju veidiem

1. Pašvītņgriezes skrūves

Pašvītņgriezes skrūves ir konstruētas tā, ka skrūve pati izveido vītni, kad tā tiek ieskrūvēta materiālā. Šīs skrūves ir pieejamas dažāda garuma, lai atbilstu dažādām projekta prasībām. Tās galvenokārt ir paredzētas ieskrūvēšanai mīkstākos materiālos, tostarp kokā, plastmasā un lokšņu materiālos, piemēram, 1 mm biezā tēraudā. Tāpēc pašvītņgriezes skrūves ir vislabāk piemērotas vieglākiem darbiem.

2. Koka skrūves

Koka skrūves ir paredzētas divu koka gabalu savienošanai. Tās parasti ir izgatavotas no metāla un ir pieejamas dažādos izmēros. Koka skrūvēm ir konusveida kāts un asa virsotne, kas iespiežas kokā. Tās parasti ir pieejamas ar dažāda veida galviņām, tostarp ar plakanu un ovālu. Pirms koka skrūves ievietošanas ieteicams izurbt izmēģinājuma caurumu, jo tas atvieglos stiprināšanu. Koka skrūves ir viens no populārākajiem skrūvju veidiem, ko parasti izmanto dažādās vietās un vidēs.

3. Mūra skrūves

Mūra skrūve ir pašvītņgriezes skrūvju paveids, kas piemērots izmantošanai ar dažādiem materiāliem, tostarp ķieģeļiem, betonu, blokiem, javas šuvēm un betona, mūra blokiem. Tās parasti tiek ražotas no nerūsējošā tērauda.

Dažkārt tās dēvē arī par betona skrūvēm, bet mūra skrūves ir īpaši izstrādātas, lai tās būtu piemērotas izturīgākiem materiāliem un lielākām slodzēm. Tās ir ar pilnu vītni, un tām parasti ir dziļāka vītne nekā daudzām citām skrūvēm, lai nodrošinātu lielāku izturību pēc ievietošanas.

4. Dībeļa skrūves

Skrūves ar uzgriezni ir vītņota stiprinājuma veids, ko parasti izmanto detaļu nostiprināšanai vietā. Tās parasti izmanto divu vai vairāku detaļu savienošanai, piemēram, cieši pietuvinot vienu detaļu pie otras virsmas vai tās iekšpusē.

Kā izvēlēties pareizo skrūves veidu?

Tā kā ir tik daudz dažādu skrūvju veidu, izvēlēties darbam piemērotāko stiprinājumu var būt sarežģīti. Ir vairāki svarīgi elementi, kas jāņem vērā, un, zinot konkrētās prasības paredzētajam uzdevumam, var arī noteikt labāko skrūves veidu.

Materiāls

Būtiska nozīme ir materiālam, kurā skrūves tiks ieskrūvētas. Daži skrūvju veidi ir ideāli piemēroti konkrētiem materiāliem, piemēram, kokam. Jāņem vērā arī materiāla biezums, jo tas noteiks vajadzīgo skrūves garumu.

Izmērs

Izmēram jābūt atbilstošam materiālam un pielietojumam. Skrūves nedrīkst būt pārāk garas, jo tas var izraisīt skrūves iziešanu cauri visam materiālam. Tāpat jāizvairās no pārāk īsām skrūvēm, jo tas var mazināt izturību. Visbeidzot, jāņem vērā arī skrūves diametrs, jo biezākas skrūves, jo tās var sašķelt materiālu.